Koľko strán vytlačí toner?

19.06.2018

Len teraz som dal novú kazetu a už je prázdna....toner zas vydržal iba zopár strán.... poznáte to.


Výrobcovia sa predháňajú vtom, kto dá na trh lacnejšiu tlačiareň s čo najmenším tonerom za čo najnižšiu cenu. V ich prospech hrá aj fakt, že iba málokto sa pred kúpou tlačiarne poradí s odborníkom. Táto rada býva obvykle zadarmo, napriek tomu veľmi cenná. Každý predajca náplní Vám totiž rád poradí tlačiareň, do ktorej vie dodať alternatívne tonery a zarábať tak na Vás. Alternatívne náplne však stoja iba zlomok ceny originálu.

Predajcovia PC techniky, ktorí žijú z predaja hardvéru, sa snažia predať tlačiareň za každú cenu. Veď je v akcii, no nekúpte to. Prídete domov a plný nadšenia sa pustíte do tlače fotiek z dovolenky. Keď sa o týždeň vrátite do predajne po nové tlačové kazety, nadšenie vystrieda hrôza "reznutá" zlosťou. Predajca Vás pred kúpou tlačiarne zabudol upozorniť, že náplne do vašej tlačiarne stoja viac ako celá tlačiareň. Jedinou možnosťou ako tlačiareň nevyhodiť je nájsť alternatívne náplne u niektorého špecialitu na tlač.


Ešte pred 15 rokmi stála tlačiareň bežne cca 20 000 korún, čiže asi 700€. Pri platoch na úrovni 8000 korún tak boli tlačiarne výsadou firemnej klientely. Dnes je absolútna väčšina tlačiarní predávaná v intervale od 40€ do 100€. Niet divu, že chýbajúci zisk doháňajú výrobcovia na spotrebnom materiály. Pred kúpou tlačiarne sa teda poraďte s odborníkom. Aj keď kazety zvyčajne vyzerajú rovnako, rozdiel v počte výtlačkov býva priepastný.

Koľko výtlačkov teda urobí atramentová kazeta?

Všetko závisí od objemu atramentu. Výrobcovia udávajú počet výtlačkov pri 5% pokrytí strany, čiže 10 riadkov textu. Takáto nezmyselná norma samozrejme nevyjadruje reálnu výťažnosť kazety. Reálny počet výtlačkov si môžete ľahko odvodiť od objemu atramentu v kazete. Všeobecne platí, že 1ml atramentu stačí na 30 normálne (nie 5%) potlačených strán textu formátu A4. Kazeta s objemom 10ml Vám teda vytlačí približne 300 strán.

A čo laserové tonery?

V prípade tonerov do laserových tlačiarní výrobcovia zvyčajne gramáž prachu neuvádzajú. Vzhľadom na proces laserovej, či digitálnej tlače a množstvo chemicky odlišne spracovaných typov tonerových práškov, by takáto informácia bola zbytočná. Náplň 90g technologicky staršieho prachu, vytlačí menej strán ako 70g moderného toneru. Dôležitý je teda údaj výrobcu o počte strán, ktoré má toner vytlačiť. Aj tu však platí, že výrobca udáva počet výtlačkov pri 5% pokrytí strany. Je to samozrejme nereálny a v praxi nedosiahnuteľný údaj. K reálnemu počtu výtlačkov tonerovej kazety sa priblížite, ak výrobcom uvádzaný počet strán vydelíte dvomi. Teda kazeta na 1600 strán, v skutočnosti vytlačí 700-800 strán.


Rada na záver. Pred kúpou tlačiarne sa poraďte s predajcom náplní. Ak mi napíšete na onlinetoner@bluebird.sk, rád Vám vytipujem niekoľko zariadení s nízkymi nákladmi na tlač.


www.onlinetoner.sk