Pigment, alebo dye-based atrament?

04.07.2018

Je lepší pigmentový, alebo dye-based atrament? Skôr, ako odpovieme na túto otázku, definujme si základné pojmy.
Pigment - nerozpustné farbivo
Dye base - rozpustné farbivo
Gamut - schopnosť zobraziť farbu


Dye-based
Atramenty dye-based, používajú ako farbivo rozpustné látky. Výsledkom tak je roztok s požadovanými vlastnosťami. Farbivá používané na výrobu dye-based atramentu sa vyznačujú skvelým gamutom, schopnosťou prenikať do štruktúry papiera (to je zvlášť dôležité pri tlači fotografii) a farebnou sýtosťou. Gamut je veľmi dôležitý, pretože určuje, aký rozsah farieb dokáže tlačiareň z atramentu namiešať v režime CMYK. Každá tlačiareň používa na tlač štyri základné farby. Čiernu, purpurovú, azúrovú a žltú, teda black, cyan, magenta a yellow. S týchto štyroch farieb tlačiareň "poskladá" všetky ostatné farby. Pre výslednú kvalitu tlače je teda rozhodujúca schopnosť atramentov zobraziť farbu, čiže gamut.


Pigment
Atramenty založené na pigmetových farbivách sú tvorené nerozpustnými čiastočkami. Farbivo tak netvorí roztok, ale zmes. Pigmetový atrament má lepšiu kryciu schopnosť, avšak nižší gamut ako dye-based atramenty. Pigmetový atrament sa vyznačuje vysokou svetlostálosťou.


Oba typy atramentu (pigment aj dye-base) používajú ako rozpúšťadlo vodu, sú teda na báze vody.


Všeobecne možno povedať, že dye-based atrament je vhodný na domácu, či kancelársku tlač a na tlač fotografii, pigment je lepší na tlač textov, či exteriérovej grafiky. Dnes už samozrejme moderné atramenty poskytujú taký komfort tlače, že bežný užívateľ rozdiely medzi typmi atramentu nepostrehne. Aj dye-based atrament dokáže tlačiť ostré a sýte texty a pigment zas vytlačí skvelé fotografie.


Ktorý atrament je teda lepši? Aký atrament si vybrať? Pigment, alebo dye-based?
Všetko záleží na účele použitia.